איך תגמלי מכסיסת ציפורניים?

למה אנחנו כוססים ציפורניים? מי כוסס יותר? מה רע בכך? וכיצד ניתן לטפל בבעיה?

Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Facebook

מאת: מערכת אתר לק


נשים, גברים וילדים רבים הנוטים לכסוס ציפורניים, לא ממש מבינים מה הסיבה לכך, מה הנזקים העלולים להיגרם כתוצאה מכך וכמובן – קשה להם מאוד גם להיפטר ממהרגל המגונה.

כסיסת ציפורניים מכונה בפי אנשי המקצוע אונכִיופַאגיה כרונית (chronic onychophagia), שהיא בעצם נשיכה אובססיבית של ציפורני הידיים המתבטאת בעיקר במצבים של שעמום, חרדה, מתח, עצבנות יתר או סתם רעב וגם עלולה להיגרם כתוצאה של גנטיקה או בשל חיקוי של אדם קרוב אחר העושה זאת.

אז מי כוסס יותר?

ממחקרים עולה כי הסובלים מכך יותר מכל הם ילדים בגילאי 7-10 (המהווים כ- 30% מהכוססים) בני נוער (המהווים כ-45% מאוכלוסיית הכוססים) וכ-20% מבוגרים.

תופעת הכסיסה יכולה להתחיל כבר אצל ילדים בגילאי 3-5, הנמצאים בשלב הגמילה מהמוצץ, ממציצת אצבע וכמו כן בשלב זה של החיים הם גם מתחילים למצוא את מקומם בחברה וכתוצאה מכך נמצאים לעתים תחת מתח רב הגורם להם להתחיל לכסוס. ילדים רבים מפסיקים לכסוס לאחר שלב זה של ההתפתחות, אך קבוצה לא מבוטלת ממשיכה לכסוס במשך שנים רבות, חלקם אפילו עד גיל 18.

תופעת הכסיסה בולטת ונפוצה יותר אצל בנים ופחות אצל בנות, אשר בשלב מסוים מתחילות להיות מודעות להופעתן החיצונית ומטפחות את הציפורניים כחלק מטיפוח המראה הכללי שלהן.

לא באנר כדי להציג

האם כסיסת ציפורניים מזיקה או רק לא נראית טוב מבחינה אסתטית?

מעבר למראה הציפורניים האכולות והלא מטופחות, כסיסת ציפורניים פוגעת בעור שמסביב לציפורן ועלולה להוביל לפטרת ציפורניים ולדלקות באזור.

כיצד נגמלים מכסיסת ציפורניים?

כיום ניתן למצוא מספר שיטות נפוצות לגמילה מהרגל זה, חלקן יעילות יותר וחלקן פחות. בין השיטות הבולטות:

בניית ציפורניים – שיטת טיפול לנשים בלבד, שנמצאת כיעילה במיוחד מכיוון שעל הציפורן הכסוסה בונים ציפורן מלאכותית חדשה ויפה ומכיוון שלא מדובר בציפורן אמיתית הן נמנעות מלכסוס אותה.
חסרונות השיטה: מתחת לציפורניים מצטברת לחות רבה שעלולה לגרום להתפתחות של דלקות ופטרת ציפורניים, כמו כן בעת בניית הציפורן משתמשים בחומרים המכילים כימיקלים המזיקים לציפורן הטבעית.

מריחת לק המכיל מרה – שיטה זו נחשבת לזולה אך לא תמיד פותרת את הבעיה. המרה היא בעצם חומר מריר שבעת מגע עם הפה יעורר טעם מר בפיו של האדם הכוסס.
חסרונות השיטה:  מי שכוסס ציפורניים תקופה ארוכה בצורה כרונית וקשה לו להיפטר מההרגל מהר מאוד יתרגל לטעם המרה.

טיפול פסיכולוגי – מטרת המפגשים עם אנשי המקצוע היא לזהות את הסיבה לכסיסה, את המקור הרגשי-הנפשי שגורם למטופל לדבוק בהרגל זה.
חסרונות השיטה: מדובר בשיטת טיפול יקרה במיוחד שלא תמיד מביאה תוצאות טובות.

העסקת הידיים בפעולות אחרות – אם כסיסת הציפורניים מתקיימת במצבים אותם תוכלו לזהות (כגון צפייה בטלוויזיה, לאחר האוכל וכו) נסו להעסיק את עצמכם בפעילויות אחרות כגון: סריגה, ציור, משחק עם כדור או לחיצה על חפץ רך אחר.

טיפוח הציפורניים על בסיס קבוע – זכרו, כף יד יפה היא כף יד עם ציפורניים מטופחות, לכן הקפידו למרוח לק, לשייף את הציפורן, להבריק אותה ולשמור על מראה נקי ויפה שיגרום לכן לחשוב פעמיים בטרם תכססו.

Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Facebook

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *