מה זה איפור קבוע?

מהו איפור קבוע? למי הוא מיועד וכיצד מתבצע התהליך? מה הן הסכנות ותופעות הלוואי שעלולות להתרחש בעקבות הטיפול? ומידע חשוב נוסף על איפור קבוע

Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Facebook

מאת: מערכת אתר לק

תמונה לכתבה אודות איפור קבוע בישראלאיפור קבוע, תהליך המכונה בפני אנשי המקצוע גם "דרמו-פיגמנטציה" הוא שיטת איפור המבוצעת על ידי קוסמטיקאית שעברה הכשרה לכך. אשת המקצוע משתמשת בטכניקת הקעקוע בכדי להחזדיר לעור האישה פיגמנטים בעלי צבע, המעניקים לה מראה מאופר שיכול להחזיק גם במשך שנים רבות.

עמידות איפור קבוע:

 • סוג העור של האישה.
 • מיומנותה של הקוסמטיקאית.
 • איכות החומרים בהם משתמשת הקוסמטיקאית (הצבעים, המכשור ועוד).
 • גוון הפיגמנטים בהם משתמשים בתהליך (לדוגמה צבעים בגוונים בהירים נוטים לדהות מהר יותר מגוונים כהים).
 • מיקומו של איפור קבוע גם עלול לקבוע האם יחזיק מעמד או לא למשך תקופה ארוכה (איפור שפתיים מחזיק מעמד כ-24 חודשים בעוד איליינר יכול להחזיק מעמד עשרות שנים).

תהליך איפור קבוע?

איפור קבוע מוחדר לעור האישה באמצעות מכשיר ובו מחט המחדירה פיגמנטים לעור. מכשירי איפור קבוע מבוססים ברובם על מכשיר שפותח בשנת 1891 על ידי סמואל אוריילי, שהתבסס על העט החשמלי שהמציא תומאס אדיסון (בשנת 1875).

המחט המשמשת להחדרת פיגמנט הצבע לעור, עלולה להיות שונה אצל כל יצרן. המחט היא אחד המרכיבים החשובים, אם לא החשוב ביותר, בתוצאות המתקבלות לאחר טיפול איפור קבוע. כל אחת מהמחטים תפקיד חשוב ואחר בתהליך, בהתאם למבנה שלה. שימוש במחט לא מתאימה עלולה ליצור תוצאות לא מספקות ואף עלולה לגרום לפציעת העור או לאיפור לא מוצלח.

איפור קבוע לא מאוד כואב, אך כן מלווה בתחושה עוקצנית שעלולה לגרום לכאב ברמה מסוימת לאנשים שונים (בשל ריכוז עצבים גבוה, שפתיים לדוגמה הן אזור רגיש יותר). עוצמת הכאב גם משתנה בהתאם לאזור המטופל, סוג המחט והאדם המבצע את הטיפול. לצורך הקלה על הכאב, ניתן להשתמש בחומרים מאלחשים.

החלמה לאחר איפור קבוע?

לאחר סיום הטיפול יראה האזור המאופר אדום ונפוח ובמקרים מסוימים עלולים להופיע גם שטפי דם (נפוץ באזור העיניים). כיממה לאחר הטיפול יופיע גלד באזור שטופל ויש למרוח אותו בקרם מיוחד שיעזור בתהליך החלמת אותו גלד.

לאט לאט תחול ירידה בנפיחות, באזורים מסוימים הנפיחות תחלוף לאחר שעות ובאחרים לאחר מספר ימים.

לא באנר כדי להציג

מומלץ וכדאי לעשות קומפרסים קרים, שיכולים לזרז את תהליך ההחלמה.

בין 2-7 ימים לאחר טיפול איפור קבוע, העור מתקלף ושכבתו העליונה תשיל את עצמה. לאחר שלב זה העור יבנה מחדש את תאי האפידרמיס במשך כיומיים ולאחר מכן ניתן יהיה לראשונה להתרשם מתוצאות הטיפול. תוצאות הטיפול לרוב נחשפות רק כשבועיים לאחר הטיפול עצמו. לאחר כחודש ניתן יהיה לראות תוצאות מושלמות.

קיימים שני סוגי איפור קבוע:

איפור אסתטי – איפור קבוע שנועד להדגיש תווי פנים ומיועד במיוחד לנשים אשר רוצות להראות יפות ומרשימות ללא מאמץ והרבה התעסקות לאורך כל שעות היום. נשים נוטות להשתמש בסוג זה של איפור קבוע לצורך הדגשת הגבות, שפתיים דקות, הדגשת ריסים, יצירת קו איליינר ועוד.

איפור אסתטי יכול להיות איפור קבוע מוחלט ומלא, שמטרתו לעצב ולתקן פגמים וליצור מראה מאופר. באיפור מסוג זה הגוונים כהים ולכן בולטים יותר וגם מחזירים לאורך זמן. איפור אסתטי גם יכול גם להיות לצורך הדגשת תווי הפנים של האישה ונעשה בו שימוש בגוונים הדומים לגווני פניה של האישה. כך נוצר מצב בו היא נראית יפה וטבעית ולא מתקבל מראה מאופר. שימוש בשיטה זו מחזיק פחות זמן מעמד בשל השימוש בגוונים הבהירים יותר.

איפור קבוע פארא-רפואי – איפור שמטרתו טשטוש צלקות, תיקון פגמי פיגמנטציה בעור, טיפול בבעיות התקרחות בקרקפת נשים וגברים, טיפול במראה שפה שסועה, מחלת ויטיליגו ועוד.

איפור קבוע – סכנות

למרות שמדובר בהליך הנחשב לבטוח ומוכר, כמו בכל תחום גם כאן עלולות להופיע תופעות לוואי שונות ועלולים להיות בו סיכונים. לדוגמה:

 • התפרצות מחלת ההרפס
 • אנשים הסובלים משעורה בעין לא מומלץ להם לעבור טיפולי עיניים
 • תרופות מדללות דם עלולות להפריע גם הן לתהליך קליטת הפיגמנטים בעור האדם
 • אנשים הסובלים מבעיות עור שונות כדאי שיתייעצו עם רופ ויקבלו את אישורו טרם יבחרו לבצע טיפול איפור קבוע
 • לאחר טיפול עלול להתפתח זיהום במקום, לרוב בשל חוסר הקפדה על היגיינה וסטרליזציה
 • על חולי סוכרת להתייעץ עם רופא טרם הטיפול
 • אנשים הרגישים לחומרים שונים צריכים להתייעץ עם רופא טרם הטיפול
 • ועוד

Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Facebook

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *